Fizyoterapist

Fatih Enes DOĞRUYOL

Bir Yorum Yazın
Bizi arkadaşlarınıza önerir miydiniz?

 

Nörolojik Rehabilitasyon

     
     
    Nörolojik Rehabilitasyon, Çeşitli nörolojik vakalarda, özellikle sinir sistemi ve hareketi etkileyen rahatsızlıklarda uygulanan rehabilitasyona nörolojik rehabilitasyon denir.  Travmalar, enfeksiyonlar, yapısal deformasyonlar, dolaşım problemi ile ortaya çıkan inme(felç) ve travma sonucu ortaya çıkan omurilik felci gibi gibi nörolojik hastalıklarda, nörolojik rehabilitasyon mutlaka yapılmalıdır. Bu tedavi yöntemi bütün aşamaları ile büyük titizlik ve dikkatle yürütülmelidir. Nörolojik Rehabilitasyon tedavisi her hastada farklılık gösteren bir takım müdahale ve iyileştirme sürecidir.

  

   Hastanın yeniden olabilecek en üst fonksiyonel seviyeye ulaşması için birebir egzersiz çalışmaları ve nörolojik rehabilitasyonda yer alan  çeşitli ekipmanları kullanarak rehabilitasyon süreci gerçekleşir.

   

  Yeterli bir nörolojik muayene ve takip sonucu yapılacak olan nörolojik rehabilitasyon adı altındaki tedavi programı, mutlaka hastaya özgü olmalı ve bu program dahilinde hastanın iyileşme süreci çok yakından izlenmeli ve gerekiyorsa değişiklikler yapılmalıdır.

   

  Nörolojik rehabilitasyon programı ile hasta bir bütün olarak ele alınır ve fiziksel, duygusal ve sosyal olarak en üst seviyeye getirilmeye çalışılır.